Rehabilitace po operaci kyčle
Důvodů, proč je vykonávána operace kyčlí, je celá řada. Velmi časté onemocnění je například artróza kyčle. Ta může končit také totální endoprotézou (TEP - výměnou kloubu). Pro úspěšnou rehabilitaci a zlepšení zdravotního stavu je důležité provádět cviky po operaci kyčle.
V první fázi rekonvalescence po operaci kyčle Vám může velmi pomoci rehabilitační cvičení na motodlaze. Tento přístroj pro kontinuální pasivní pohybovou léčbu pomáhá v rozsahu hybnosti kloubů. Motodlaha Vám pomalu natahuje a pokrčuje končetinu v kyčelním a kolenním kloubu do Vámi nastaveného rozsahu. Úhel pokrčení končetiny lze postupně zvětšovat až na maximální možnou hodnotu (120 stupňů).
Pokud bezbolestně dokáže končetina cvičení v tomto rozsahu, je vhodné v rehabilitaci pokračovat aktivním cvičením. K tomu bývá doporučováno několikaměsíční cvičení na rotopedu. Díky cvičení v sedě na sedle Vám rotoped nezatěžuje klouby. Cvičení je dobré začít pomalu a bez zátěže, aby si klouby zvykly na tento pohyb. Postupně lze zatěžovat končetinu a posilovat svalstvo, které je po operaci ochablé.
Cvičení na motodlaze a rotopedu jsou vhodné při potřebě rehabilitace dolních končetin při většině poranění, pooperačních stavů a onemocnění kolenního a kyčelního kloubu. Při vážnějších a déle trvajících onemocnění pohybového ústrojí může být vhodná také rehabilitace na pohybových léčebných přístrojích Motren a Rotren.
Pro vhodnost cvičení se vždy poraďte se svým ošetřujícím lékařem!
Pronájem motodlahy
Pronájem rotopedu
Pronájem pohybových léčebných přístrojů
Najdete nás na YouTube: Kalpe.reha